Kafelki to bardzo estetyczne, ale i bardzo wytrzymałe pokrycie czy to w kuchni czy w łazience. Jednak wraz z upływem czasu i wilgocią złącza płytek mają tendencję do czernienia lub nawet pleśnienia. Oprócz nadania płytom brudnego i zużytego wyglądu, fugi w tym stanie mogą na dłuższą metę negatywnie wpływać na ich podstawową funkcję, czyli hydroizolację. Nasze wskazówki i sztuczki, które pozwolą Ci na nowe życie czarnych spoin płytek.
Spis treści
Wybielacz do wybielania zaczernionych fug
Wybielacz ma zdolność do wybielania powierzchni, na które jest nakładany. Będzie to bardzo skuteczne w przywracaniu bieli do spoin płytek, chyba że te spoiny są kolorowe. W tym przypadku należy unikać wybielaczy.
W przeciwnym razie wystarczy po prostu pocierać czernione fugi płytek szczotką i mieszaniną wody i wybielacza. Gdy znów stawy staną się białe, należy je dokładnie wypłukać.
Płyn do mycia naczyń
Zwykły produkt, zawsze przydatny w domu, prosty płyn do mycia naczyń może pomóc w czyszczeniu zaczernionych spoin płytek. Wymieszać ten płyn z gorącą wodą i nałożyć mieszaninę na stawy. Pozostawić na kilka minut i przed dokładnym spłukaniem przetrzeć złącza płytek.
Można również dodać biały ocet do mieszanki płynu do mycia naczyń i gorącej wody, aby uzyskać dodatkową skuteczność.
Ocet
Biały ocet jest cudownym produktem w domu do wielu prac domowych. Nie stanowi to wyjątku w przypadku czyszczenia fug dachówkowych czarnych na wilgoć. Aby przywrócić im pierwotny wygląd, weź małą szczoteczkę lub szczoteczkę do zębów i szoruj stawy rozgrzanym wcześniej białym octem. Po oczyszczeniu spłukać złącza płytek czystą wodą.
Kamień gliniany
Podobnie jak biały ocet, kamień gliniany, znany również jako biały kamień lub srebrny kamień, jest użyteczny i skuteczny w wielu różnych zastosowaniach w domu. Nie zawiera też żadnych chemikaliów.
Kamień gliniany jest bardzo dobrym odplamiaczem do ożywienia czernionych spoin płytek ceramicznych. Szorować je wilgotną, ścierną gąbką nasączoną gliną. Spłukać je do końca czystą, wilgotną gąbką.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest również znaczącym sprzymierzeńcem w czyszczeniu czernionych spoin płytek. Przygotować mieszankę czterech łyżek stołowych sody oczyszczonej i dziesięciu centymetrów octu białego. Wlać tę mieszaninę do butelki z aerozolem.
Następnie rozpylić mieszaninę na fugi płytek i pozostawić do pracy na 24 godziny. Przed płukaniem wodą należy lekko rozebrać stawy.
Szare mydło
Używane w takim samym stopniu do higieny skóry jak i do użytku domowego, szare mydło jest jednym z naturalnych rozwiązań do czyszczenia czarnych spoin płytek. Nałóż czarne mydło na uszkodzone i zaczernione połączenia za pomocą zwilżonej wcześniej szczotki i szorowania. Zakończyć operację płukaniem czystą wodą.