Chcąc przygotować ciekawe zajęcia, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Maluchy są wymagającymi odbiorcami, którzy szybko się nudzą i niełatwo utrzymać ich uwagę. Materiały do rytmiki mogą być ciekawym sposobem na urozmaicenie zajęć i sprawienie, że dzieci będą faktycznie zainteresowane zajęciami. Należy mieć na uwadze, że każda grupa maluchów jest inna. Ma inne predyspozycje, umiejętności i cechy. Jako grupa, a także jako indywidualne jednostki. Dlatego, wybierając materiały do rytmiki należy obserwować, jak dzieciaki reagują na nasze propozycje. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę z maluchami, to dobrym pomysłem może być sięgnięcie po uznane publikacje dotyczące prowadzenia zajęć z rytmiki i muzyki. Wśród materiałów do rytmiki można znaleźć m.in. publikacje Labana i Carla Orffa. A także wielu innych uznanych specjalistów.
Rytmika dla najmłodszych — wyzwanie dla prowadzących
Choć początki mogą być trudne, to każde następne zajęcia będą trochę łatwiejsze. Im więcej wiedzy i doświadczenia, tym łatwiej będzie ci reagować na zmiany zachodzące w grupie, tak, żeby utrzymać zainteresowanie i zaangażowanie maluchów.
Nie bój się próbować nowych, niestandardowych rozwiązań
Oczywistym jest, że wśród materiałów do rytmiki znajdziesz sprawdzone metody na poprowadzenie ciekawych zajęć. Jednocześnie jednak musisz mieć świadomość, że kilka ciekawych scenariuszy, które wdrożysz w ciągu roku nie sprawi, że zostaniesz zapamiętany jako dobry nauczyciel. Aby zdobyć sympatię i uznanie dzieciaków, niezbędne jest nawiązanie z nimi relacji. Wybierając materiały do rytmiki możesz kierować się propozycjami maluchów! Może dzieci chciałyby wykonać jakieś ćwiczenia z wykorzystaniem szarf, piłeczek lub instrumentów? Możliwości jest wiele!
Nie używałeś do tej pory jakichś materiałów do rytmiki i nie jesteś pewny, czy np. uda ci się poprowadzić ciekawe zajęcia z wykorzystaniem szarf animacyjnych lub wstążek? Dopóki nie spróbujesz, nie poznasz odpowiedzi. Pamiętaj, że dzieciaki lubią różnorodność. Jeżeli na konkretny dźwięk będą miały wrzucić piłeczkę do kosza, a następnie na ten sam dźwięk będą miały np. przejść przez szarfę, to dla maluchów będą to dwa, kompletnie różne zadania! Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, staraj się jak najczęściej zmieniać zadania, które mają wykonywać dzieciaki. Dzięki temu uda ci się utrzymać ich zaangażowanie. Potraktuj rytmikę trochę jak zajęcia wychowania fizycznego. Wybierając materiały do rytmiki staraj się wybierać akcesoria, o jak największej ilości zastosowań. I nie bój się próbować nowych ćwiczeń i zadań!