Pamięć logiczna u najmłodszych to bardzo istotny temat. Problemy z pamięcią to bowiem jeden z najczęstszych problemów związanych z nauką, z jakimi spotykają się dzieci w różnym wieku. Mogą współistnieć także z innymi problemami, takimi jak dysleksja, dyspraksja czy AD/HD, ale mogą też występować jako problem samodzielny.
Przedstawiamy kilka informacji, które pozwolą zrozumieć czym jest pamięć logiczna u dzieci i jak można nad nią popracować. Większość z nas myśli o pamięci w kategoriach pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Pamięć logiczna u dzieci to zagadnienie, które także bezpośrednio się z tym wiąże. Dzisiaj skupimy się czym jest pamięć robocza.
Pamięć robocza to istotny obszar
Krótko mówiąc, pamięć robocza obejmuje naszą zdolność do przechowywania informacji w naszym umyśle przez krótki czas. Powtarzanie sobie danej informacji jest dużą częścią pomagania naszej pamięci roboczej w wykonywaniu swojej pracy. Przykładowo także zapamiętywanie wskazówek to kolejny obszar, który wymaga pamięci roboczej. Powiedzmy, że jesteś na wakacjach i pytasz przechodnia, jak dostać się do słynnego kościoła. Gdy powtarzasz sobie kilka razy informacje uzyskane od niego, a potem ruszasz, jesteś w stanie zapamiętać więcej. Nasza pamięć robocza ma ograniczoną pojemność i często musimy usuwać z niej inne nieistotne informacje lub używać innych technik zapamiętywania. Co ciekawe, pamięć robocza jest krótkotrwała. Informacje te nie utrwalone nie znajdują się jeszcze w pamięci długotrwałej, więc są niewielkie szanse na wydobycie ich z najgłębszych zakamarków naszego umysłu.
Co jeśli dziecko ma problem z pamięcią?
Z reguły pojemność naszej pamięci roboczej wzrasta wraz z wiekiem w okresie dzieciństwa, więc zastanów się, jakie zadania zadajesz swojemu dziecku i czy są one odpowiednie dla wieku. Na przykład nie poprosiłbyś trzylatka, aby zapamiętał długą listę zadań, które muszą zrobić, aby przygotować się rano, ale rozsądne może być poproszenie dziewięciolatka, aby pamiętał o wykonaniu tej samej listy zadania. Nauczyciele często opisują dzieci z problemami z pamięcią roboczą jako mające słabe umiejętności słuchania. Rzadko identyfikuje się je jako mające problemy z pamięcią, chociaż mogą również mieć trudności z konsolidacją uczenia się w pamięci długotrwałej, jeśli nie potrafią najpierw wykorzystać swojej pamięci roboczej do ćwiczenia umiejętności, których są nauczane.
Pamięć logiczna u dzieci składa się z kilku obszarów, z których każdy odgrywa bardzo istotną rolę w życiu zarówno najmłodszych, jak i rodziców. W trosce o rozwój tego obszary życia można wykorzystać liczne ćwiczenia, które dostępne są do wykonywania w domu, bądź także zgłosić się ze swoim dzieckiem do specjalisty, który na pewno będzie w stanie odpowiedzieć na różne pytania. Pamięć logiczna to bardzo ważny obszar, który trzeba pielęgnować. W przypadku kiedy dziecko przejawia problemy z zapamiętywaniem i rozumowaniem logicznym, warto jest zgłosić się do osób, które posiadają odpowiednie kompetencje w tym zakresie i mogą pomóc.