Nie od dziś wiadomo że lekkie peelingi powinny być stosowane około 1-2 razy w tygodniu aby zadbać o zdrową i piękną skórę a także pozbyć się niedoskonałości i zaskórników. Jeśli mamy większe problemy możemy wybrać zabieg z peelingami chemicznymi lub sami używać takich produktów o różnym stopniu nasilenia – warto przyjrzeć się kilku rodzajom bliżej i zdecydować co będzie najlepsze dla naszej skóry.
Spis treści
Peelingi chemiczne
Rozpuszczają łączenia między komórkami i zrzucają martwy naskórek. Następuje odrastanie nowej skóry, co skutkuje młodszym, świeższym i odmłodzonym wyglądem. Ale z każdym magicznym eliksirem, który radykalnie odwraca proces starzenia się skóry, wiąże się to z ryzykiem.
Od XVIII wieku twarze są poddawane działaniu peelingów chemicznych, aby odnowić skórę. Dziś ten popularny, nieinwazyjny zabieg kosmetyczny nie jest tak agresywny jak dawniej i może poprawić wygląd trądziku i blizn, zredukować plamy starcze i blaknące piegi oraz inne powierzchowne przebarwienia.
W rzeczywistości, w przypadku peelingu o różnej głębokości i nasileniu, możesz wybrać, jak głęboko kwas ma działać na skórę. Jednak wszystkie peelingi chemiczne wiążą się z ryzykiem. Jeśli jesteś narażony na ryzyko, z przyjemnością dowiesz się, że codzienny produkt do pielęgnacji skóry o łagodniejszym stężeniu AHA może zapewnić takie same korzyści, jak powierzchowny peeling o wyższym stężeniu, bez ryzyka drażniących skutków ubocznych.
Jak działają peelingi chemiczne?
Peelingi chemiczne usuwają zewnętrzne warstwy skóry, poprawiając jej strukturę, nierówny koloryt i efekty starzenia. Niezależnie od tego, czy chcesz zwalczyć trądzik, zmniejszyć zmarszczki, czy też zredukować wypryski i fotostarzenie, peeling chemiczny najprawdopodobniej pozostawi przyjemny efekt.
Skutki uboczne peelingu chemicznego mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie, zapalenie skóry, zwiększoną wrażliwość skóry i przebarwienia pozapalne.
Głębokie, średnie i powierzchowne peelingi
Najsilniejszym i najgłębszym roztworem chemicznym jest fenol. Stosowany w leczeniu pacjentów z poważniejszymi problemami, takimi jak głębokie zmarszczki, skóra uszkodzona przez słońce lub narośle przednowotworowe, czas powrotu do zdrowia po tym zabiegu może być długi – a całkowite wyleczenie trwa nawet kilka miesięcy.
Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest stosowany w peelingach chemicznych o średniej głębokości i jest częstym składnikiem produktów zwalczających brodawki. Peelingi TCA redukują powierzchniowe zmarszczki, powierzchowne przebarwienia.. Zaletą tych peelingów jest to, że stężenie można zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od potrzeb.
Chociaż powrót do zdrowia jest szybki, jeśli masz jeden z tych peelingów, radzimy Ci trzymać się z dala od słońca przez kilka miesięcy – więc możesz zabieg zaplanować z wyprzedzeniem, aby uniknąć zrujnowania wakacji!
Najłagodniejsze z formuł peelingów chemicznych to alfa-hydroksykwasy (AHA). Te lekkie peelingi chemiczne leczą drobne zmarszczki, obszary przesuszone, nierówny kolor skóry i trądzik.
Powierzchowne peelingi są łatwe do wykonania i ogólnie bezpieczne, jeśli są właściwie stosowane. W większości przypadków twoja twarz będzie czerwona i delikatna przez kilka dni do tygodnia, jednak czas powrotu do zdrowia jest zwykle dość szybki.
Kwas AHA – czym jest i jakie są jego właściwości?
Kwas AHA – glikolowy, mlekowy, salicylowy i jabłkowy – są dobroczynne dla skóry i głównych składników powierzchownych peelingów chemicznych.
Kliniki dermatologiczne oferują peelingi z pojedynczą AHA oraz peelingi z kombinacją AHA. Zanim więc zgodzisz się na zabieg, dowiedz się od skóroterapeuty, jaki peeling najlepiej dopasuje się do Twojego rodzaju skóry i obaw.
Kwas glikolowy pochodzi z trzciny cukrowej i ma najmniejsze cząsteczki ze wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu łatwiej i głębiej wnika w skórę. Samodzielne produkty zawierające kwas glikolowy rozpuszczają klej między komórkami, usuwają martwy naskórek i zwiększają produkcję kolagenu i elastyny.
Kwas mlekowy, wytwarzany naturalnie w naszym organizmie podczas intensywnych ćwiczeń, pochodzi również z mleka. Usuwa codzienny brud i makijaż, a także leczy górne warstwy skóry, wspierając odnowę komórkową w głębszych warstwach i stymulując produkcję kwasu hialuronowego w skórze. Kwas mlekowy działa również antybakteryjnie, więc może być stosowany w leczeniu trądziku.