Homeopatia jest medycyną alternatywną praktykowaną na całym świecie przez lekarzy, naturopatów i innych pracowników służby zdrowia. W tym artykule dowiesz się na czym polega homeopatia, jakie są jej zasady, metoda, różne rodzaje rozcieńczania, skuteczność, korzyści, jak odbywa się sesja homeopatyczna i wreszcie trening, który pozwala na praktykowanie jako homeopata.
Homeopatia pochodzi od greckich słów „homoios” oznaczających podobne i „patos” oznaczających chorobę. Jest przeciwny alopatii, która leczy choroby opozycyjnie. Ta technika terapeutyczna, lecząca choroby innych ludzi, została założona 200 lat temu przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Opiera się ona na trzech podstawowych zasadach opisanych w dalszej części tego artykułu.
Jest to medycyna holistyczna, która odnosi się do jednostki jako całości: leczenie homeopatyczne nie zależy tylko od cech jednostki, ale także od objawów. W homeopatii choroby i objawy wynikają z zaburzenia równowagi w organizmie, a także z próby odzyskania przez organizm równowagi początkowej. Celem lekarza homeopaty jest zatem głębokie przywrócenie równowagi w organizmie, a nie tylko leczenie objawów.
Spis treści
Główne zasady homeopatii.
Homeopatia opiera się na trzech zasadach:
Zasada symetrii
Zasada ta, która jest podstawą homeopatii, pochodzi z przysłowia Hipokratesa „Similia similibus curentur”, zgodnie z którym podobne uzdrawia podobne. Oznacza to, że substancja podawana w dużych dawkach, która powoduje objawy u zdrowego osobnika, miałaby zdolność do wyleczenia tych samych objawów u chorego osobnika przy podawaniu jej w małych ilościach. Zasada ta wynika z obserwacji eksperymentalnej i klinicznej.
Prawo indywiduacji
W homeopatii cechy indywidualne są bardzo ważne, ponieważ każda jednostka reaguje inaczej, zgodnie z jej konstytucją. To chory człowiek jest leczony, a nie sama choroba.
Zasada nieskończonego rozcieńczania
Zasada ta odnosi się do sposobu przygotowania roztworu. Rozcieńczając substancje toksyczne, traci się aktywną zasadę. Według Hahnemanna zasada ta mogłaby zostać przywrócona poprzez kilkakrotne potrząsanie rozwiązaniem, co miałoby wpływ na jego dynamikę i działanie lecznicze. Rozcieńczenie jest niezbędne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo leku homeopatycznego.
Metoda homeopatyczna
Według homeopatii, ludzkie ciało ma zdolność do samoleczenia się. Dlatego dla Hahnemanna bardziej przydatne jest znalezienie sposobu na pobudzenie procesu samouzdrawiania się organizmu, niż skupienie się na przyczynie choroby. Celem homeopaty jest więc uruchomienie tego procesu. Aby to zrobić, będzie musiał poznać pacjenta i charakter jego objawów podczas konsultacji homeopatycznej.
W homeopatii dwie osoby cierpiące na tę samą chorobę niekoniecznie będą leczone tymi samymi lekami homeopatycznymi. Rzeczywiście, homeopata stara się dostosować lek homeopatyczny do specyfiki ekspresji objawów.
Czy to działa?
Mechanizmy działania homeopatii nie zostały jeszcze wyjaśnione, ale wiele badań naukowych wykazało ich zainteresowanie leczeniem niektórych patologii, nie stwierdzając jednak, że są one naprawdę skuteczne. Jednak w przypadku niektórych leków zniechęcających skrajne rozcieńczenie leków homeopatycznych nie pozwala, aby jego działanie było lepsze od działania placebo. Opierają się one na obliczeniu liczby Avogadro, które zakłada, że preparat nie zawiera już substancji czynnych po rozcieńczeniu więcej niż 12 razy w 1/100.