Niezwykłe właściwości pokrzywy

Herbata z pokrzywy, to nie tylko nieocenione źródło zdrowia, ale również delikatny i przyjemny smak, idealny do posiłków. Uznawana jest za nietoksyczną, co czyni ją pełnowartościowym składnikiem zdrowej diety. Oprócz tego zawiera wysokie ilości witamin, w tym witaminy C, a także minerałów poprawiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Ponadto herbata z pokrzywy oczyszcza organizm i działa moczopędnie, pozbywając się niepotrzebnych substancji, a dodatkowo przyspiesza metabolizm, co sprzyja odchudzaniu (z tego powodu zalecana jest osobom, które mają problem z zatrzymywaniem wody w organizmie).

Co daje częste spożywanie pokrzywy?

Częste spożywanie herbaty przyspiesza również porost włosów i paznokci, gdyż w składzie pokrzywy znaleźć można znaczące ilości wapnia, krzemu, fosforu oraz manganu. Dodatkowym efektem będzie zdrowa i zadbana skóra, dlatego picie pokrzywy i napary z niej zaleca się osobom mającym problemy z trądzikiem. Napar wykorzystuje się także jako skuteczny środek na infekcje, choroby alergiczne, zapalenia, a nawet problemy z prostatą. Pokrzywa staje się również pożyteczna dla cierpiących na anemię, z powodu witamin i minerałów, które posiada (w tym potas, wapń, magnez czy żelazo). Znacznie poprawia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dzięki witaminom z grupy B. Picie wywaru oraz dodawanie listków pokrzywy do posiłków, np. do sałatek, zwiększa apetyt i obniża poziom cukru we krwi. Można zastąpić nią kawę, która w odróżnieniu od pokrzywy, zawiera działania niepożądane. Działa ponadto kojąco na biegunki i nieżyty żołądka, wpływając korzystanie na żołądek, wątrobę i trzustkę.

Zobacz również:  Suchy kaszel - jak go rozpoznać? Czego może być objawem?

Dawniej na przednówku z pokrzywy gotowano zupę, aktualnie jej posiekane listki dodaje się do karmy dla zwierząt. Do dziś starsze pokolenia stosują sok pozyskiwany z pędów pokrzywy; pije się go w celu wzmocnienia, spowodowanego wiosennym zmęczeniem, kuracja ta wykorzystywana jest także latem. Niezwykle ważnym elementem naparu z suszonych liści pokrzywy, jest jego kojące działanie na stres; zalane wrzątkiem suszone liście pokrzywy należy pozostawić pod przykryciem przez 15 minut.

Trudno dziwić się specjalistom, nazywających pokrzywę „naturalnym antybiotykiem” – ziele posiada zarówno wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Coraz częściej stosowane jest jako naturalne lekarstwo na przeróżne dolegliwości, co najważniejsze – dla osób w każdym wieku (wyjątkiem mogą być dzieci, które nie zostały przebadane pod kątem uczulenia na liście pokrzywy). Warto więc przestawić się na codzienne, najlepiej poranne, spożywanie herbaty z pokrzywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *