W tym roku rozpoznanie suchego kaszlu nabrało szczególnego znaczenia, ponieważ jest on jednym z objawów koronawirusa. Suchy kaszel jest bardzo częstym powodem konsultacji lekarskiej. To nie jest choroba, ale objaw, który sam w sobie jest banalny, ale może mieć wiele przyczyn.
Kaszel jest odruchem nagłego i wymuszonego wydechu powietrza, który musi umożliwiać „oczyszczenie” dróg oddechowych. W przeciwieństwie do tzw. kaszlu mokrego, kaszel suchy nie wytwarza plwociny (jest nieproduktywny). Najczęściej jest to drażniący kaszel.
Kaszel może być izolowany lub mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak gorączka, katar, ból w klatce piersiowej itp. Ponadto, czasami suchy kaszel może stać się tłustym kaszlem po kilku dniach, jak na przykład w przypadku zapalenia oskrzeli.
Kaszel nigdy nie jest normalny: oczywiście nie musi być poważny, ale musi być przedmiotem konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli staje się przewlekły, tzn. jeśli utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. W tym przypadku konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego płuc oraz przeprowadzenie badania lekarskiego.
Spis treści
Co powoduje suchy kaszel?
Suchy kaszel może być spowodowany wieloma różnymi warunkami. Najczęściej występuje w kontekście „przeziębienia” lub infekcji dróg oddechowych i znika samoistnie w ciągu kilku dni. Najczęściej jest on wywoływany przez wirusa, co prowadzi do kaszlu związanego z zapaleniem nosa i gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, zatok itd.
Większy niepokój budzi przewlekły kaszel (ponad 3 tygodnie). Lekarz przyjrzy się, jak długo jest obecny i w jakich okolicznościach doszło do próby zrozumienia przyczyny.
- Czy kaszel jest głównie nocny?
- Czy to dzieje się po ćwiczeniach?
- Czy pacjent jest palaczem?
- Czy kaszel jest wywołany ekspozycją na alergen (kot, pyłek, itp.)?
- Czy istnieje wpływ na stan ogólny (bezsenność, zmęczenie, itp.)?
W większości przypadków należy wykonać zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.
Przewlekły kaszel może mieć wiele przyczyn.
- Tylna wydzielina z nosa lub tylna wydzielina z gardła: kaszel występuje głównie rano, a towarzyszy mu dyskomfort w gardle i katar cieknący z nosa. Przyczyną może być przewlekły nieżyt zatok, alergiczny nieżyt nosa, wirusowe podrażnienie kaszlu, itp.
- Kaszel „ciągnący” po sezonowej infekcji dróg oddechowych.
- Astma: kaszel jest często wywoływany przez wysiłek, oddychanie może być swędzące.
- Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa: przewlekły kaszel może być jedynym objawem.
- Podrażnienie (obecność ciała obcego, narażenie na zanieczyszczenie lub czynniki drażniące, itp.).
- Rak oskrzeli.
- Niewydolność serca.
Wiele leków może również powodować kaszel, często suchy, zwany jatrogennym lub narkotykowym. Jeden z najczęstszych leków:
- a. inhibitory konwertujące enzymy
- b. beta-blokery;
- c. niesteroidowe leki przeciwzapalne/aspiryna;
- d. środki antykoncepcyjne dla kobiet palących powyżej 35 roku życia.
Jakie są konsekwencje suchego kaszlu?
Kaszel może mieć istotny wpływ na jakość życia, zwłaszcza w godzinach nocnych, powodując bezsenność. Ponadto, kaszel podrażnia drogi oddechowe, co może pogorszyć kaszel. To błędne koło jest często odpowiedzialne za uporczywy kaszel, zwłaszcza po przeziębieniu lub sezonowej infekcji dróg oddechowych. Ważne jest, aby nie zostawiać kaszlu „leżącego”, nawet jeśli wydaje się to trywialne.
Ponadto, pewne oznaki ciężkości mogą towarzyszyć suchemu kaszlowi i powinny prowadzić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem:
- a. zmiana ogólnego stanu zdrowia;
- b. trudności z oddychaniem, uczucie ucisku;
- c. krew w plwocinie;
- d. początek lub zmiana kaszlu u palacza.
Jakie są rozwiązania na suchy kaszel?
Kaszel nie jest chorobą, ale objawem. Nawet jeśli niektóre leki mogą tłumić lub łagodzić suchy kaszel (leki tłumiące kaszel), ważne jest, aby znać przyczynę, ponieważ te leki nie są leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się stosowania leków przeciwkaszlowych bez recepty i należy ich unikać, jeśli kaszel jest trwały, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Kiedy suchy kaszel jest bardzo dokuczliwy i zakłóca sen i/lub nie stwierdzono żadnej przyczyny (kaszel drażniący), lekarz może zdecydować się na przepisanie środka przeciwkaszlowego (istnieje kilka rodzajów: opiat lub nie, antyhistamina lub nie, itp.).
W innych przypadkach leczenie różni się w zależności od przyczyn. Astma, na przykład, może być kontrolowana przez zabiegi w tle, z zabiegów, które należy podjąć w razie potrzeby w przypadku ataku. W przypadku alergii można niekiedy rozważyć terapię odczuleniową.