Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu? Porady dla młodych mam

Dla każdej młodej mamy powrót do formy po porodzie to duże wyzwanie. Szczególnie gdy nasza nowa codzienność to przede wszystkim opieka nad dzieckiem. Na szczęście, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i ćwiczyć razem z naszą pociechą. Oto kilka propozycji na to, jak ćwiczyć z dzieckiem w domu.

Ćwiczenia z noworodkiem

Ćwiczenia z noworodkiem to doskonała okazja do poprawy kondycji, ale też do budowania więzi z maluchem. W tym wieku zaleca się przede wszystkim ćwiczenia, które nie wymagają gwałtownych ruchów, a jednocześnie angażują różne partie mięśni.

Przykładem mogą być przysiady z trzymaniem dziecka na rękach. To nie tylko doskonały trening dla nóg i pośladków, ale również doskonała zabawa dla malucha. Pamiętaj jednak, aby wykonywać przysiady poprawnie technicznie – plecy powinny być proste, a kolana nie powinny wystawać poza palce stóp.

Innymi ćwiczeniami, które można wykonać z noworodkiem, są „samoloty”. Polegają one na leżeniu na plecach, zgięciu nóg w kolanach, a następnie podniesieniu dziecka nad sobą, jakby było to samolot. Dzieci uwielbiają to ćwiczenie, a dla mamy to doskonały trening brzucha i ramion.

Ćwiczenia z niemowlakiem

Gdy nasze dziecko trochę podrośnie, możemy zacząć wprowadzać do naszych treningów bardziej zaawansowane ćwiczenia. Dobrym przykładem są „koniki” – czyli skłony z podniesieniem dziecka nad głowę. To doskonałe ćwiczenie na ramiona i plecy.

Zobacz również:  Olejki eteryczne - pozyskiwanie i właściwości - przykłady

Innym ćwiczeniem, które możemy wykonać z niemowlakiem, są „nosidełka”. Polega ono na noszeniu dziecka na przedramionach (tak jakby było w nosidełku) i marszowaniu w miejscu. Dziecko będzie zachwycone, a mama wzmocni mięśnie nóg i brzucha.

Ćwiczenia z małym dzieckiem

Kiedy nasza pociecha zacznie już samodzielnie chodzić, treningi mogą stać się jeszcze bardziej energiczne. W tym wieku dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, więc możemy pokazać im różne ćwiczenia i zachęcić do ich wykonania.

W tym wieku możemy już wprowadzić do naszych treningów takie ćwiczenia, jak skłony, przysiady czy plank. Wszystko zależy od naszej kreatywności i chęci do zabawy z dzieckiem.

Podsumowanie

Ćwiczenia z dzieckiem to doskonałe połączenie zabawy, budowania więzi z maluchem i dbania o własne zdrowie i formę. Bez względu na wiek dziecka, zawsze można znaleźć odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą nam się wspólnie ruszać. Najważniejsza jest jednak regularność – nawet krótki, codzienny trening może przynieść znakomite rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *